HR Organization 6 min read 08/07/2025

Nemcsak a gyerekem telefonozik egész nap, hanem én is

Kis Gábor PO és mentálhigiénés tanácsadó
Már az 1950-es évektől kezdve tudósok hada kutatja, miképp kapcsolható minél jobban össze az emberi létezés és a technológia. A tudósok az agykutatás legújabb eredményeit kihasználva olyan eszközöket adnak a kezünkbe, amelyek patikamérlegen mérik ki a leghatásosabb ingereket, és elképesztő módon használják a tudatalatti rétegeinket is. Neked pedig emberként és szülőként csak annyi a dolgod, hogy “tarts ellent” az emberiség valaha volt legnagyobb projektjének.

Mi ellen harcolunk valójában?

Nem a technológia ellen – hiszen most is azt használom, hogy ezt a cikket megírjam, és te is azon keresztül olvasod.

A technológia önmagában nem ellenség. De amint elkezd helyettünk dönteni, rólunk szólni – sőt, használni minket –, akkor ideje elgondolkodni. Akkor már nem „segédeszköz”, hanem a figyelmünk fő elvonója. És a kapcsolataink rovására megy.

Az igazi kihívás nem más, mint visszavenni az irányítást önmagunk felett:

  • Megismerni, hogy mi az, ami elviszi a figyelmünket.
  • Őszintén beszélni erről egymással.
  • És újra jelen lenni – a gyerekeinkkel, a társunkkal, magunkkal.

Könyv, csend, lelassulás – és a valóság súlya

A beszélgetés elején Kapitány-Fövény Máté Ezerarcú függőség című könyvéből olvastam fel egy részletet – offline, kézben tartott könyvből. Egy lassú, befelé figyelő kezdés volt ez, ami már önmagában kontrasztban állt a megszokott ritmusunkkal.

Aztán jöttek a példák, amik már nem voltak ilyen csendesek:

Nálunk minden reggel ordítás, ha el kell tenni a tabletet.”

“Van, hogy a gyerek rám szól: ‘anyu, te is csak nyomkodod a telefonod’.”

„A fiam Fortnite-ban győztes, de a matekdolgozatnál nem áll szóba velünk.

Ezek nem statisztikák – ezek hétköznapi mondatok. Közös valóság.

„Gamer pelus”, neuroplaszticitás, Baby Shark – és mi magunk

A beszélgetés során olyan fogalmak is előkerültek, mint a neuroplaszticitás (az agy újrakábelezhetősége), a digitális bódulat, vagy épp a „gamer pelus” – a szülői döbbenet egyik szimbóluma.

Beszéltünk arról is, hogy nemcsak a gyerekeket érinti a függés: sokunknak nehéz nem ránézni a telefonra, ha csak öt másodpercnyi szünetünk van.

De nem a bűntudatra kell építeni a változást. A bűntudat ugyanis blokkol. A lassulás, tudatos jelenlét, és az őszinte kapcsolódás viszont erőt ad.

És hogyan tovább? – Pár konkrét tipp, ami elhangzott

  1. Szemkontaktus reggelente
    Ne a telefon legyen az első, hanem a másik ember.
  2. Offline zóna otthon
    Egy közösen kijelölt tér, ahová nem visszük a kütyüket.
  3. Telefonmentes sávok
    Pl. étkezésnél, lefekvés előtt.
  4. Közös digitális napló
    Együtt vezetett kis füzet, ahol a családtagok rögzíthetik, hogyan érzik magukat „kütyüzés” közben és után.
  5. Tükörtartás egymásnak
    Megbeszélni, ha úgy érezzük, a másik túlságosan eltűnik a képernyő mögött.

Egy cég, ami komolyan veszi a jövőt

Éppen ezért tartottunk egy meetupot a Virgoban, ahol a technológiai függőségről beszéltem az érdeklődő néhány tucat kollégámnak. Elmélyült közös folyamatban vettünk részt, és ezt azóta sok személyes visszajelzés is alátámasztja.

Nem feltételes módban beszéltem, és nem könnyed előadást tartottam. Persze, voltak vicces kiszólások, nevetések, de a sajátélményeink, a gyermekeink sorsa és az aggodalmas jövőkép borús hangulatot teremtett.

Hogyan is versenyezhetnénk például a Fortnite teremtette illúzióvilággal, aminek a közepén gyermekünk olyan élményeket él át nap mint nap, amelyhez foghatót a realitásban aligha fog megtapasztalni. Erről egy szépirodalmi igényű féloldalas írást olvastam fel az előadás elején, amely Kapitány-Fövény Máté Ezerarcú függőség című kötetéből származott. Elő, offline felolvasás egy valódi könyvből – jó volt így belassulni és megérkezni.

Dohányzás, alkoholizmus, kokain, kütyüfüggés, gamer pelus, Baby Shark Dance és Despacito, cro-magnoni hardver, neuroplaszticitás, és Nemzeti Dohánybolt – többek közt ezeket érintettük.
Nincsen csodafegyver, lassulni és tudatosodni kell, a bűntudat pedig akadályoz.

Önmagában példaértékű, hogy egy, a technológia használatában és fejlesztésében élenjáró cég beenged ilyen témát a falai és a munkatársai közé.